Ćwiczenia Duchowe

 Miejsce modlitwy

Na początku przyda Ci się jakieś stałe miejsce modlitwy. To może być pobliski kościół lub kapliczka. Możesz również wygospodarować sobie cichy, wygodny i nastrojowy „modlitewny kącik"  w swoim domu (obraz, ikona, świeczka. lub lampka oliwna, Biblia, jakaś roślinka, kawałek dywanika itp.). Ostatecznie może to być wygodne krzesło naprzeciw: krzyża lub obrazu wiszącego na ścianie Niech to będzie Twoje stałe miejsce modlitwy.

Do dzieła!

Dwie uwagi

Zanim wykonasz ćwiczenie, usiądź i zastanów się dobrze, o co w nim chodzi, jak najlepiej je wykonać, w jaki sposób przeżyć je jak najgłębiej. Można przejść przez ćwiczenia bardzo powierzchownie i w ogóle niczego w sobie nie dotknąć.

Ćwiczenia duchowe nie działają na zasadzie „enter" - zrobię i już wszystko działa. Owoc, którego oczekujesz, będzie się w Tobie rodził przez powtarzanie ćwiczeń, trwanie na modlitwie z dnia na dzień. Tak się zmienia serce. Dobrze byłoby więc wracać do niektórych ćwiczeń co jakiś czas.

Przed ćwiczeniem

Usiądź wygodnie w cichym miejscu, w którym łatwiej będzie Ci się modlić.

Zamknij oczy i odetchnij kilka razy głęboko. Przez dwie minuty słuchaj swojego oddechu lub bicia serca. W ten sposób wyciszysz się wewnętrznie.

Wyobraź sobie, że Bóg teraz do Ciebie przychodzi i jest w Tobie. Oddaj Mu siebie na czas ćwiczenia.

Na ćwiczenie przeznacz 15-30 minut.

Po ćwiczeniu

Usiądź w innym miejscu i zapisz w swoim dzienniku duchowym (który warto założyć na potrzeby ćwiczeń) odpowiedzi na trzy pytania:

Co czułeś podczas ćwiczenia?

Co Ci ono pokazało o Tobie? Jaki jesteś?

Co teraz powinieneś robić dalej?

Możesz podzielić się swoimi przeżyciami i odkryciami z kierownikiem duchowym, przyjacielem lub grupą, w której wspólnie odprawiacie te ćwiczenia.

duch swiety

Ćwiczenie 2

Miłość Boga   Wyjdź na spacer, popatrz na rośliny, zachód słońca, gwiazdy, posłuchaj szumu deszczu, śpiewu ptaków. Patrząc/słuchając, spróbuj sobie wyobra­zić, jak Bóg to stwarzał, jak chciał, żeby to było […]

milosc boga

Ćwiczenie 1

1. Miłość Boga 1. Wybierz jedną sferę swojego życia, która jest dla Ciebie teraz trudna: sytuacja materialna, decyzja, grzech, choroba, nieporadność. 2. Wejdź w tę sytuację na chwilę i popatrz […]

Poprzednie